İletişim

Telsiz, radyo ışınlarının varoluşu ile birlikte 1864 yılında James Cemlerk Maxwell tarafından ortaya çıkmıştır.  1888 yılına kadar sadece teoride kalan bu konu, 1888 yılında Heinrich Hertz tarafından bir takım deneylere konu olarak kanıtlanmıştır. Telsizle ilk bağlantı 1896’da Guiglielmo Marconi tarafından gerçekleştirilmiştir. Marconi çalışmalarında Hertz’in geliştirdiği telsiz vericisi, alıcısı ve anten tellerini kullanmıştır.

Telsiz Nedir?

Telsiz, bir nevi haberleşme sistemidir. Bu sistem, elektromanyetik dalgaların yardımı ile birlikte bilgilerin bir noktadan başka bir noktaya gönderilmesi işlemidir. Elektromanyetik dalgalar ile çalışan telefonlara telsiz telefon denilmektedir. Bir diğer yandan bu dalgalar ilee çalışan telgraflara da telsiz telgraf adı verilmektedir. Telsiz, genellik kara, hava ve deniz haberleşmelerinde kullanılmaktadır. Telsizler kullanım alanlarına göre üçe ayrılmaktadır. Bunlar; HF, VHF, UHF. Bu gruplandırmalar haricinde kullanım amaçlarına göre de telsiz cihazlar ve sistemler bulunmaktadır. Cihazlar, kullanılacakları arazi şekillerine ve haberleşme mesafelerine göre farklılık göstermektedir.  Buna örnek olarak; UHF bandında çalışmakta olan telsiz sistemindeki haberleşme mesafe bir kilometreyken, HF bandı ile kıtalar arası haberleşme sağlanabilmektedir.

Telsiz cihazlar temelde şu bölümlerden oluşmaktadır; Alıcı ve verici bölümü, çıkış veya güç katı, kontrol bölümü, sentezör, ses çıkış katı, ara frekans bölümü.

Telsiz cihazlar, başka birçok yönden de farklılık göstermektedir. Bunlar; çalışma frekansları, modülasyon tipleri, bant genişlikleri vb. teknik özellikler.. Telsiz haberleşmesinin varlığının olabilmesi için ise aynı frekanslarda çalışabilen, teknik özellikleri aynı olan en az iki cihaz bulunmalıdır. Haberleşme ise vericiden (gönderme yapan) çıkarak kablo ve anten aracılığı ile alıcıya (dinleme yapan) ulaşımı ile olur.

Telsizforum topluluğu olarak telsizcilik, amatör telsizcilik, alınması gereken belgeler ve bilgi sahibi olmanız gereken tüm konular hakkında yardımcı olmaktadır. Bu amaçla başlangıç seviyesindekiler ve amatör telsizciler için birçok konuda yanınızdadır. Kullanıcıların merak ettikleri tüm sorular birkaç dakika içerisinde cevaplanmaktadır.