hakkımızda

Hakkımızda

Değerli Telsiz Forum kullanıcılarımız, 

Sitemiz hiçbir ticari kaygısı olmaksızın kurulmuştur. Tek amacımız telsizciliği tarafsızca yaymak aynı zaman geliştirmek ve telsiz severlerin birbirleri ile birlikte dostluk bağı kurarak telsizciliği yeniden yaşatmaları için kurulmuştur. Sitemizde birçok konu hakkında bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür.

Öncelikle amatör telsizci olabilmek için Telekomünikasyon Kurumu (TK) tarafından yapılmakta olan sınavlara girilmesi gereklidir. Başarılı olanlar amatör telsizcilik belgesini sahip olabilir. Bu sınav için başvuranların en az 12 yaşında olması ve temyize sahip olması zorunlu bir durumdur. Reşit olmayan kişiler için ise veli izni gerekmektedir.

Belge Almak Ne kadar Zordur?

Amatör telsizcilik belgesi almak çok zorlu bir süreç değildir. Tam tersi gerekli bilgilere sahip olduğunuz ve gereken vasıflara sahip olduğunuz takdirde oldukça kolay bir süreçtir. Amatör telsizcilik belgesi için iki tür sınav bulunmaktadır. Bunlar; A ve B sınıfıdır. B sınıfı belgesi için mors bilgisine gerek bulunmamakta ve daha az puan gerekmektedir. B sınıfı belgesi için yapmanız gerekenler; Elektrik, Elektronik, Kanun, Yönetmelik ve İstasyon işletmeciliği konusunda bilgi sahibi olmak ve bunlar ile ilgili üç yazılı, çoktan seçmeli sınavlarda başarılı olmak.

A sınıfı belgeye sahip olmak için ise B sınıfında gerekli olandan daha fazlasını yapmanız gereklidir. Yani B sınıfından olandan daha fazla bir puan elde etmeniz gerekir. Buna ek olarak da mors bilinmesi gereklidir. Mors öğrenebilmek için birçok program bulunmaktadır. A sınıfı belge ile elde edebileceğiniz avantajların başında HF (High Freuqency) bulunmaktadır. HF ne işe yarar? HF kullanarak dünyanın her yerindeki amatör telsizci ile konuşabilirsiniz. B sınıfında ise HF frekanslarını kullanabilmeniz imkansızdır.

Yılda iki kez gerçekleştirilen sınavlar Mayıs ve Kasım aylarında yapılmaktadır. TK tarafından gerçekleştirilen sınavlara başvuru içinde TK’ya gidilmektedir.

Neden Siz de Katılmıyorsunuz?

Amatör Telsizcilik,  ömür boyu süren ve her kesime hitap edebilme özelliğine sahip bir hobidir. ABD’de 500 binden fazla kişi amatör telsizcilik yapmaktadır. Türkiye’de bu sayı 5 binlere düşmektedir. Bulaşıcı derecede zevkli bir hobi olan amatör telsizcilik ile nesiller boyu aile bireyleriniz ile görüşebilirsiniz.