anasayfa

Anasayfa

Hoş geldiniz,

Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bir tutku olan telsizforum’un yeniden canlanması amacıyla kurulmuş olan sitemiz, sizler için daha şartlar sağlama çabası içerisindedir. Telsiz Forum adresimiz her yaşa, her mesleğe ve her türlü insan topluluğuna telsizcilik hobileri sayesinde aynı çatı altına toplamak ve birbirlerini daha önce görmeyen kullanıcıların istekleri doğrultusunda hazırlanmıştır. Cb ve Pmr telsiz kullanıcılarını, amatör telsizcileri başlangıçtan itibaren elektronik ve haberleşme sistemleri hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Türkiye’de bir ilk olarak başlayan online telsizcilik okulu Telsiz Forum kullanıcıları için yapılmış ücretsiz bir hizmettir. Telsiz Forum sitemiz sayesinde kullanıcıların birçoğu amatör telsizcilik sınavlarında başarılı olabilmektedir.

Site olarak bir diğer hedefimiz ise telsizcilik hobisinin yaygınlaşarak, telsizciliği tanıtıp aynı zamanda doğal afet durumlarında bile tek başına sinyal üretebilen ve bu sayede haberleşme sağlayabilen Telsiz cihazlarının ilkel olmayıp, teknolojik bir alet olduğunu ve günlük hayatlarımızda da kullanılabilecek kadar yararlı olduğunu göstermektir.

En kötü günlerimizde bir numaralı yardımcımız olabilen telsizler her zaman için gizli kahramanlarımız olmuştur. Amatör telsizciler de bu platform altında en değerli hazinelerimiz olan bilgileri karşılıksız olarak aktararak, bizlere destek vermektedir.

Amatör Telsizcilik Nedir?

Bir diğer adıyla amatör radyoculuk olan bu sistem, Birleşmiş Milletler’e bağlı olup aynı zamanda uzmanlık kuruluşu ve haberleşme (telekomünikasyon) alanında da küresel bir düzenleyici kurum olan ”Uluslararası Telekomünikasyon Birliği” tarafından tanımlanan bir ”Haberleşme Servisi”dir.

Bu servis, kişilerin haberleşme ve haberleşme teknolojisi alanında yetiştirmeleri için gayri ticari, siyasi yönü bulunmayan ve deneysel olarak gerçekleşen bir haberleşme servisi aracıdır.

Amatör bir telsizci, kendi ülkesinde vermiş olduğu lisanslar ile, yurt içi ve dışında kendisine ayrılmış olan frekans bandında, modülasyon tiplerinden birini kullanarak haberleşme sağlayan ve ayrıca da bunu hobi olarak gerçekleştirip bundan menfaat talep etmemiş kimselere denmektedir. Amatör telsizcilik için de belge zorunluluğu bulunmaktadır.  Bunun sebebi de bir amatör telsiz istasyonu işletebilmek için gerekli vasıfları sağlıyor olduğunuzun bilinmesi içindir. Bu vasıflar; temel elektronik, istasyon işletebilme bilgisi, kanun ve yönetmelikler vs.

Amatör telsizcilerin bilmesi gereken en iyi konu ise doğal afet durumlarında yapması gerekenleri bilmesidir.

Neden Amatör Telsizcilik?

Amatör telsizci olmanız durumunda çevrenizdeki diğer amatör telsizciler ile frekanslar ya da tekrarlayıcı istasyonlar üzerinden görüşebilme imkanına sahip olursunuz. Uzun mesafelerde de bilgisayarlar aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz. Telefon faturalarınız da bu şekilde kabarmamış olur (Örneğin; Paket Radyo, APRS, SSTV, Ekolink vs. gibi Telsiz internet istasyonlarından diğer ülkelerdeki amatör telsizciler ile görüşme yapabilirsiniz. Bunlar; sesli, görüntülü ve yazışma seçenekleridir.). Yörünge dahilindeki uydular aracılığı ile diğer telsizciler ile bağlantı kurma imkanınız da bulunmaktadır. Sizinle aynı ilgi alanı bulunan, aynı ülkede ya da başka ülkedeki milyonlarca amatör telsizci ile kurduğunuz bağlantılar sizler için sosyal bir hobi haline gelebilir.

Sizde bu hobiye katılmak istiyorsanız, telsizcilik hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.